3 ulubione podcasty po hiszpańsku

„Jakie są twoje ulubione podcasty po hiszpańsku?” To pytanie pada zawsze wtedy, kiedy tylko przyznam się, że lubię słuchać podcastów na telefonie.  Po krótkiej chwili oczywiście wyciągamy telefony, porównujemy aplikacje, wyszukujemy linki. I tak oto, podstępnie, stworzyłam nowego podskastożercę! Dzisiaj krótko, ale konkretnie – 3 ulubione podcasty hiszpańskojęzyczne, od których warto zacząć!

3 Najlepsze podcasty do nauki hiszpańskiego

Unlimited Spanish – autor: Òscar

 

Język: hiszpański Długość nagrań: ok. 11-20 minut Częstotliwość publikacji: 1 raz w tygodniu Akcent: Hiszpania (kastylijski) Link: www.unlimitedspanish.com/blog/ Poziom: A2-B1 Transkrypcje: tak Reklamy: tak, promocja własnego kursu, dyskretne

Podcasty Oscara były chyba pierwszymi, które odkryłam. Do tej pory mam sentyment do tych nagrań i z przyjemnością odsłuchuję nowych odcinków. Każdy odcinek ma jakiś temat przewodni.

Plan jest standardowy – zwykle rozpoczyna się od rozmowy na jakiś temat. Następnie Oskar opowiada w czasie teraźniejszym krótką historię. Później, ta sama historia jest przedstawiona w czasie przeszłym, a potem w przyszłym. Świetne ćwiczenie na gramatykę.

Na koniec pada kilka zdań. Do każdego zdania Oskar zadaje pytania, na które każdy może odpowiedzieć głośno lub w myślach.

Moje zdanie? Oskar wprowadza tutaj skuteczne techniki uczenia, m.in. stosuje efekt testowania (pytanie-odpowiedź) a także przemieszanie (zamiast uczyć jednego czasu prezentuje wszystkie, aby uczeń uzyskał szerszy kontekst gramatyczny). Wprawdzie promuje przy tym własny kurs językowy wg swojej metody, jednak nie przeszkadza to w odbiorze. Treści, których uczy stanowią większą część podcastu.

Español Automático – Karo Martinez

 

Język: hiszpański Długość nagrań: ok. 16-40 minut (średnio: 20 minut) Częstotliwość publikacji: 1 raz w tygodniu Akcent: Hiszpania (kastylijski), ekstremalnie nneutralny akcent Link: www.espanolautomatico.com/podcast Poziom: B1-B2 Transkrypcje: tak Reklamy: tak, promocja własnego kursu + patronat (dużo & często promuje swój kurs także w dżinglu, chętnie odczytuje komentarze zostawiane na itunes i w innych mediach)

Ten podcast lubię za tematykę, idiomy oraz wyższy poziom. Udało mi się tutaj nauczyć kilku ciekawszych idiomów, zacząć odróżniać słowa, które choć podobne, stosuje się zupełnie inaczej. Karo wyjaśnia każde nowe słowo za pomocą sytuacji lub przykładu. Najczęściej nie ma problemu, żeby nadążyć, nierzadko jednak podcast dobrze przesłuchać jeszcze kilka razy dla utrwalenia. Gramatyka jest przemieszana ze słownictwem. Tematyka za to różnorodna.

Autorka deklaruje, że celem jej podcastów jest pomoc w przejściu z etapu pasywnego używania hiszpańskiego do aktywnego używania słów i zwrotów. Uważa, że można to osiągnąć za pomocą słuchania języka codziennego, potocznie używanego przez Hiszpanów. Autorka jest obecna także na youtube.

Moje zdanie? Te podcasty dają solidny materiał do nauki na poziomie średniozaawansowanym. Bardzo lubię też elementy coachingu i motywowania. Natomiast irytujący jest sam dżingiel oraz ciągła autopromocja własnego kursu – jednak po pewnym czasie zaczęłam je po prostu przewijać lub ignorować.

Spanish by Spanish Obsessed

 

Język: hiszpański Długość nagrań: ok. 10-20 minut Częstotliwość publikacji: aktualnie nie publikują nowych odcinków  Akcent: kolumbijski (Liz) oraz kolumbijski jako język obcy (Rob jest Anglikiem)  Link: spanishobsessed.com/courses/ Poziom: oddzielne poziomy dla: od zera / Beginner/Intermediate / Advanced / po wejściu na stronę należy wybrać kursy i odpowiedni poziom, w aplikacji należy wyszukać subskrybcję konkretnego poziomu Transkrypcje: tak Reklamy: nie

Mimo, że uczę się hiszpańskiego w wersji europejskiej, na wymianach językowych często można spotkać osoby z krajów Ameryki Południowej. Wcale nie uważam, że ta wersja hiszpańskiego jest jakaś gorsza czy wybrakowana, jak niektórzy zdają się twierdzić. Osobiście uwielbiam akcenty z Ameryki Środkowej czy nawet ten luzacki kolumbijski.  Najprawdopodobniej jeśli zaczynasz naukę hiszpańskiego, pewnie nawet nie zauważysz różnicy! Jeśli masz jakieś wątpliwości co do akcentów latynoskich, cóż – zwróć uwagę, że to materiały do nauki języka obcego, one muszą być zrozumiałe dla uczniów na pewnym poziomie. Stosowane słownictwo jest standardowe i zrozumiałe dla wszystkich – i Hiszpanów i Latynosów. Co więcej, nigdy nie wiesz, z kim w życiu przyjdzie Ci rozmawiać!

Ten podcast w akcencie z Kolumbii to w gruncie rzeczy normalny hiszpański z nieco ciekawszą melodią (taki ładna zaciągająca intonacja). W każdym odciunku Liz (Kolumbijka) oraz jej chłopak (Rob, z pochodzenia Anglik) rozmawiają sobie na jeden temat przewodni, a że to młodzi jeszcze ludzie, rozmawiają w taki właśnie niezobowiązujący normalny sposób – mówią o tym co myślą, opowiadają anegdoty i różne historyjki.

Moje zdanie? To jedyny podcast jaki znam, w którym ktoś popełnia błędy i w którym te błedy są korygowane. Przecież dla Roba to również język obcy, którego on się nauczył. Włada nim świetnie, ale zdarzy mu się popełnić błąd. Liz zawsze go poprawia. Czasami przysypiam na tych podcastach, bowiem mówią relatywnie wolno nawet na poziomie zaawansowanym. Melodia tego akcentu wprawia mnie często w taki nastrój popołudniowego „czillowania”. Niemniej, wybierane tematy zawsze są ciekawe i zdecydowanie można je wykorzystać jako anegdoty w rozmowach, które sami chcielibyśmy przeprowadzić. Podcast zawiera też sporo wątków na temat kultury i różnic kulturowych.

Jak słuchać podcastów?

To pytanie pojawia się równie często jak poprzednie. W gruncie rzeczy odpowiedź jest prosta. Słucham ich na telefonie, wypełniając luki czasowe w ciągu dnia (tramwaj, zakupy itd.)

Telefon Android. Używam aplikacji Player FM (link do google play store). Oczywiście, nie ma to większego znaczenia jakiej aplikacji użyjesz. Istnieje wiele innych. Większość z nich świentie sobie poradzi z odtwarzaniem podcastów. Jedyne co trzeba zrobic po zainstalowaniu, to wyszukać podcast po nazwie, zasubskrybować. W Player FM, możesz wejść na kafelek subskrybowanego podcastu, a gdy pojawi się lista utworów, w opcjach wybrać „dodaj do listy odtwarzania”. Taki podcast (z ikonką pineski) zacznie się pobierać w tle i ostatecznie pojawi się na liście odtwarzania. Najlepiej pobierać podcasty, kiedy masz połączenie z Wi-FI, nie marnujesz wówczas swojego transferu. Pobrany podcast można odsłuchiwać bez połączenia z internetem, na ulicy, w pociągu, gdzie chcesz. Polecam raz na jakiś czas czyścić cache tej aplikacji, zwłaszcza jeśli kończy ci się wolna pamięć telefonu.

iPhone OS X. Tutaj nie trzeba nic instalować. Skorzystaj z itunes. Wejdź do aplikacji, wyszukaj nazwę podcastu i subskrybuj. Nie wiem dokładnie jak to działa na telefonie. Na komputerze można w każdym razie zostawiać różne komentarze, sprawdzać, które są najbardziej popularne i oczywiście pobrać podcast na dysk, aby odsłuchiwać później w trybie offline.

Komputer. Oczywiście, wszystkie wymienione podcasty są dostępne w wersji online na stronach internetowych.

Inne podcasty do nauki?

Oczywiście. Chętnie próbuję nowych rzeczy. Tutaj możesz sprawdzić np. Notes in Spanish (za darmo są tylko niektóre lekcje, reszta płatna), Coffee Break Spanish (nadal darzę sympatią, to produkcja szkockiego radia, która udostępnia swoje podcasty na różnych poziomach, jednak ponieważ unikam podcastów o hiszpańskim po angielsku, rzadziej do niego zaglądam), Breaking Español (chyba robione bardziej z myślą o Amerykanach), Speak Spanish with Maria Fernandez (dużo darmowych lekcji, jednak dużo wyjaśnień jest po angielsku), La casa rojas (to w sumie bardzo dobry podcast, całkowicie południowoamerykański, często na tematy uczenia się oraz nauczania w ogóle, czasami po niego sięgam, poziom zaawansowania wysoki, ponieważ nie jest tworzony z myślą o uczeniu kogoś hiszpańskiego, a o rozmowie o nauczaniu hiszpańskiego jako języka obcego po hiszpańsku).

Jednak to właśnie do tej złotej trójki aktualnie wracam najczęściej. W praktyce chodzi przecież o to, żeby słuchanie podcastu było na tyle przyjemne, by chcieć go odsłuchać jeszcze raz. Podcast ma zmotywować do zapamiętania jakiegoś wyrażenia, przećwiczenia jakiejś struktury, albo rozbudzenia ciekawości i wyobraźni na poruszany temat. Te trzy podcasty u mnie tą funkcję świetnie spełniają.

Sporo słów z tych podcastów ląduje na moich listach słów do zapamiętania. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak je lubię. Czas spędzony z nimi nie jest stracony. A przecież zupełnie nie czujesz, że się uczysz!

A Ty masz jakieś ulubione podcasty? Czego słuchasz w wolnych chwilach?

Lubię uczyć się języków i chciałabym znać ich kilka płynnie. Fascynują mnie wszystkie tzw. tricki językowe, czyli co można robić, by nauka była skuteczna i przyjemna jednoczeście. Tutaj piszę o tym jak zabrać się do nauki samodzielnie, jak zmienić swoje podejście do nauki języka. Najczęściej o językach europejskich tzn. niemiecki, hiszpański i angielski. Piszę, by motywować do nauki! Jeśli podoba Ci się tutaj, koniecznie polub mój profil na fejsbóku, żeby nie przegapić kolejnego postu :)!

  • Dagmara

    Unlimited Spanish i Español Automático nie znałam, dzięki! Sama słucham Spanish Obsessed, Notes in Spanish, Coffee Break Spanish (skończyłam rok temu) i Show Time Spanish (też z RadioLingua, nieco trudniejsze i dużo mniej angielskiego, głównie do tłumaczenia gramatyki). Obecnie poszukuję podcastów po niemiecku od poziomu B1-B2 w górę (może być i dla rodowitych Niemców, zawsze większe wyzwanie), znasz może coś ciekawego?

    • Hej, dzieki za rady! :) To zabawne, ale strasznie dużo osób mnie o to pyta. Zawsze polecam Deutsche Welle – oferują podcasty na różnym poziomie. Tutaj jest akurat link do kursów na różnych poziomach, ale znam kilka osób które po prostu ściągają sobie odsłuchy na telefon I słuchają w tramwaju czy autobusie – sama nie słucham aż tak często niemieckich podcastów (wolę radio), ale niektóre są naprawdę ciekawe – cała seria np. do nauki idiomów, wyrażeń (5 minutowe), albo po prostu rozmowy http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/kursfinder/s-13211